а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исфати

исфатат; исфатил; исфатен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Фати повеќемина или улови во голем број.
Англиски: catch Албански: kap, gjuaj
Примери:
Ги исфатиле осомничените.
Што риба исфативме, не можевме да ја донесеме дома!
2. (се исфати) се фаќа
Англиски: grip Албански: kapem
Примери:
Се исфатија за раце.