а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исфабрикува

исфабрикуваат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи на фабрички начин, во големо количество, сериски.
Англиски: fabricate Албански: fabrikoj
2. Измисли нешто, лажно претстави.
Англиски: fabricate Албански: fabrikoj, shpik
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Сето ова е исфабрикувано во некои кругови.