а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исуче

исучат; исучи, исучете; исукав, исукаа; исукал; исукан; исучев, исучеа; исучел; исучен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35845
1. Со сучење растегне кори за пита и други сукани јадења.
2. Извади меч од корица.
Англиски: unsheathe
Примери:
Исуканиот меч му е во десната рака.
Изведенки
1. исукува несв.
исукуваат
2. исучува несв.
исучуваат