а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истуши

(се) истушат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29243
1. Остане без воздух, се испразни.
Англиски: deflate Албански: shfryj
Употреба: Разговорно
Примери:
Топката се истушила.
2. Се ослободи од гнев, од лутина, од некаква душевна тежина.
Англиски: liberate Албански: shfryhem, lirohem
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Му се истуши јадот преку зборовите.
Изведенки
1. истушува несв.
(се) истушуваат
2. истушување ср.
глаг. им.