а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истутка

истуткаат; истуткан
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25683
1. Со туткање направи нешто да биде нерамно, згмечено, собрано.
Англиски: crease Албански: ndrydh, zhubros
Примери:
Го истутка здолништето.
2. (се истутка) Си ги изгмечи алиштата.
Англиски: wrinkle Албански: ndrydh, zhubros
Примери:
Уште неизлезена, а целата се истутка.