а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истурчи

истурчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Потурчи повеќемина.
Албански: turqizoj
Примери:
Цели села истурчија.
2. (се истурчи)
Албански: turqizoj
Примери:
Многумина се истурчија.
Изведенки
истурчува несв.
(се) истурчуваат