а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иструже

истружат
Вид збор: Глагол, свршен
струже
Англиски: scrape
Примери:
Истружи ја само едната страна од штицата.
Изведенки
1. истружува несв.
истружуваат
2. истругува несв.
истругуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи