а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иструе

иструјат
Вид збор: Глагол, свршен
Отруе во голем број или сите.
Англиски: poison
Примери:
Некој ги иструл кученцата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи