а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истрпне

истрпнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почувствува трпки по телото.
Албански: ngurohem, shtangem
Примери:
Истрпна од страв.
2. (ми, ти, му... истрпне) За дел од телото - се здрви.
Албански: shtanget
Примери:
Лошо спиев и утрото ми истрпна левата рака.
Изведенки
1. истрпнува несв.
истрпнуваат
2. истрпнување ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи