а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истрпи

истрпат
Вид збор: Глагол, свршен
Издржи до крај, поднесе нешто.
Англиски: sustain
Примери:
Едвај истрпи да не се замеша во кавгата.
Мораше да ги истрпи прекорите.
Изведенки
истрпува несв.
истрпуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи