а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истрошен

истрошена
Вид збор: Придавка
Ранг: 8189
1. Искористен до крај, потрошен.
Англиски: spent
Примери:
истрошен буџет
2. Му поминал векот на траење.
Англиски: worn-out
Примери:
истрошено тело
Изведенки
истрошеност ж.
Пример: Тој стави до знаење дека актуелните политички елити покажуваат истрошеност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК