а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истркала

истркалаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6441
1. Со тркалање отстрани, премести, оддалечи нешто.
Англиски: roll Албански: rrokulliset
Примери:
Го истркала празното шише под масата.
2. (се истркала) Легне со тркалање, со превртување.
Англиски: overturn Албански: rrokulliset
Примери:
Децата се истркалаа на креветот.
3. (се истркала) Падне, се спушти однекаде (од скали, нагорнина) со тркалање, со превртување.
Англиски: roll Албански: bie me rrokullisje
Примери:
Се истркала по скалите.
Изведенки
истркалува несв.
(се) истркалуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК