а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истриже

истрижат; истрижи, истрижете; истригов, истригоа; истригол, истригле; (ќе) истрижев, (ќе) истрижел; истрижен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14711
стриже
Англиски: shear
Примери:
Ги истригоа овците.
Ја истриже долгата, густа коса.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК