а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истрие

истријат; истриј, истријте; истрив, истрија; истрил; (ќе) истриев, (ќе) истриеја; (ќе) истриел; истриен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 12555
Со триење отстрани нечистотија, направи масажа.
Англиски: rub
Примери:
Таа му го истри вратот со мирисливата маст.
Ги истри сонливите очи.
Изведенки
истрива несв.
истриваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК