а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истресок

мн. истресоци
Вид збор: Именка, машки род
Последно дете од некој брак.
Употреба: Разговорно
Примери:
Оној мој истресок, најмалата ќерка само проблеми ми прави.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК