а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истрел

мн. истрели
Вид збор: Именка, машки род
1. Испукување на муницијата од огнено оружје.
Англиски: shot Албански: krismë
Употреба: Воен термин
Примери:
Со истрели во воздухот им даде сигнал.
2. Звук што се слуша при стрелање со огнено оружје.
Англиски: bang Албански: krismë
Примери:
Недалеку се слушнаа неколку истрели.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи