а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истрела

истрелаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13459
Испука, заврши со стрелање.
Англиски: fire
Примери:
Четата истрела почесен плотун.
Изведенки
1. истрелува несв.
истрелуваат
2. истрелување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК