а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истрезни

истрезнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Доведе во трезна состојба.
Англиски: sober Албански: kthjellohem
Примери:
Едвај успеаја да го истрезнат.
2. (се истрезни) Стане трезен.
Англиски: get sober Албански: kthjellohem
Примери:
Сѐ уште не можам да се истрезнам.
Изведенки
1. истрезнува несв.
истрезнуваат
2. истрезнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи