а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истреби

истребат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10441
1. Заврши со требење, со чистење на нешто.
Англиски: sift Албански: pastroj, çlir
Примери:
Го истреби оризот.
2. Сосема уништи нешто.
Англиски: wipe out Албански: shkatrroj, shfaros
Употреба: Преносно значење
Примери:
Овој вид птици е речиси сосема истребен.
Изведенки
1. истребува несв.
истребуваат
2. истребување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК