а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истргне

истргнат; истргни, истргнете; истргнав, истргнаа; истргнал; истргнат; (ќе) истргнев, (ќе) истргнеа; (ќе) истргнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7048
1. Извлече нешто со брзо, еднократно тргнување.
Англиски: pull Албански: shkul, nduk
Примери:
Го истргна мечот од појасот.
2. Оттргне, одеднаш одземе нешто.
Англиски: pull Албански: shkul, nduk, këpus
Примери:
Го истргнаа од мајчината прегратка.
Му го истргна писмото од рацете.
3. (се истргне) се оттргне, се откине
Англиски: escape Албански: largohem, lirohem
Примери:
Се истргна од нејзините канџи.
Изведенки
1. истргнува несв.
истргнуваат
2. истргнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК