а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истрбуши

истрбушат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32418
1. Распори, извади внатрешност низ расечен стомак.
Англиски: slash Албански: shkyej, çaj
Примери:
Ја истрбушил рибата.
2. (се истрбуши) Се распетла, се распаше, стане неспастрен во облеката.
Албански: hapem
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Ама си се истрбушил целиот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК