а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истражувач

мн. истражувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5965
Тој што врши истражувања.
Англиски: researcher Албански: hulumtues
Употреба: Наука
Примери:
Истражувачите се убедени дека се блиску до важно откритие.
Изведенки
истражувачки прид.
истражувачка
Пример: истражувачка екипа, истражувачка работа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК