а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истражи

истражат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17385
1. Со примена на определени методи (опис, мерење, експерименти) испита својства на нешто во научни цели.
Англиски: research Албански: hulumton
2. Со посета и со стручна работа открие, собере податоци, опише некоја непозната, неиспитана област, терен, објект.
Англиски: explore Албански: eksploron, kërkon
Изведенки
истражување ср.
мн. истражувања
глаг. им.
Пример: археолошки истражувања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК