а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истражител

мн. истражители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 51165
Тој што истражува, што врши истрага.
Англиски: investigator
Употреба: Правда
Изведенки
истражителски прид.
истражителскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК