а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истражен

истражниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 20044
1. Што се однесува на истрага.
Англиски: remand
Употреба: Правда
Примери:
истражен затвор
истражна постапка
2. Што врши истрага.
Англиски: investigating
Употреба: Правда
Примери:
истражен судија
истражни органи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК