а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истрае

истраат; истрај, истрајте; истрајав, истрајаа; истрајал; истрајан; истраев, истраеја; истраел; истраен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6646
Издржи до крај, не попушти.
Англиски: endure
Примери:
Не истраја и викна по него.
Изведенки
1. истрајува несв.
истрајуваат
2. истрајување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК