а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истраен

истрајни
Вид збор: Придавка
Ранг: 18717
1. Што може да издржи до крај, што може да истрпи.
Англиски: enduring
2. Што е упорен, настојчив.
Англиски: persistent
Изведенки
1. истрајно прил.
Пример: Работи истрајно.
2. истрајност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК