а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истрада

истрадаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 29189
Помине низ многу страдања.
Англиски: suffer
Примери:
Тој не добил ништо без прво да го истрада.
Изведенки
истрадува несв.
истрадуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК