а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исто

Вид збор: Прилог
Ранг: 781
Како и друг, како и друго, на ист начин, исто така.
Англиски: same Албански: njejtë
Примери:
И ние исто би постапиле.
Исто мислиме.
Двајцата исто зборуваат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК