а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истошти

истоштат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25319
1. Сосема исцрпи, измачи некого.
Англиски: exhaust Албански: lodhem, rraskapitem
Примери:
Болеста го истошти.
2. (се истошти) Сосема се исцрпи, се измачи, премали.
Албански: lodhem, rraskapitem
Примери:
Коњите се истоштија од долгиот пат и моравме да застанеме.
Изведенки
1. истоштува несв.
истоштуваат
2. истоштување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК