а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истоштеност

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16561
Состојба и особина на тој што е истоштен.
Англиски: exhaustion
Примери:
Дури кога дојде дома, почувствува истоштеност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК