а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

источњак

мн. источњаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38985
Тој што по потекло, по идеи и по култура му припаѓа на Исток.
Англиски: easterner
Употреба: Географија , Разговорно
Изведенки
источњачки прид.
источњачкиот
Пример: источњачка музика