а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

источноевропски

источноевропскиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 21841
Што се наоѓа или однесува на Источна Европа.
Англиски: east european
Употреба: Географија
Примери:
источноевропска земја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК