а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

источка

(се) источкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41039
1. се точка
Албански: largoj, zhduk
Примери:
Војницте се источкаа во далечината.
2. За време - помине незабележено, направи низа од денови, месеци, години и др.
Англиски: pass Албански: kalon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Години се источкаа, а тој сѐ уште не доаѓа.