а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

источи

источат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31206
1. Налее течност во сад.
Англиски: pour Албански: toçis
Примери:
Источи еден бокал вино.
Им источи пиво во криглите.
2. Остави, направи да истече до крај.
Англиски: pour Албански: toçis deri në fund
Примери:
Го источи виното.
3. Добро наостри нешто (нож, молив итн.); наостри повеќе, сите предмети.
Англиски: sharpen Албански: mpreh
Изведенки
1. источува несв.
источуваат
2. источување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК