а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

источен

источни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1656
Што се однесува на исток, што се наоѓа на исток или што е од исток.
Англиски: eastern Албански: lindor
Употреба: Географија
Примери:
источен сосед, источни села
Изведенки
источно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК