а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

историјат

мн. историјати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22785
Опис на текот на некој настан.
Англиски: history
Примери:
Низ факти и бројки еве дел од историјатот на ЈСП.