а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

историзам

мн. историзми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 34450
1. (само едн.) Историски пристап во проучувањето на појавите во природата и во општествениот живот.
Англиски: historism
2. (само едн.) Пренагласеност на историските факти во вкупноста на фактите на духовниот и општествениот живот.
Англиски: historicism
3. Збор што означува предмет, појава или функција на лице што не се застапени во современиот живот.
Англиски: historism
Употреба: Лингвистика