а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истолчи

истолчат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 38527
Заврши со толчење.
Англиски: mince
Примери:
Истолчи кромид и му го преврза коленото.