а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исток

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1935
1. Една од страните на светот.
Англиски: east Албански: lindje
Употреба: Географија
Примери:
Истокот се осветли од сончевите зраци.
Некаде на исток како да гореше шумата.
2. Земјите што се наоѓаат источно од Европа - Исток
Англиски: East Албански: Lindje
Употреба: Географија , Преносно значење
3. Извор, изворишен дел на река или поток.
Англиски: spring Албански: burim
Употреба: Архаизам
Изрази
Блискиот Исток
Среден Исток
Далечен Исток