а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истовремен

истовремениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 19643
Што се случува во исто време со нешто друго.
Англиски: parallel Албански: paralel
Примери:
Двете претстави се истовремени, така што едната ќе ја пропуштам.
Изведенки
1. истовремено прил.
Пример: Ги подаде двете раце истовремено.
2. истовремност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК