а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истовременост

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 51625
Временско поклопување на различни појави.
Англиски: synchronicity Албански: sinkronizim
Примери:
Тоа е контроверзна политика на истовременост, што дозволува одобрување за производство и употреба на сè уште нетестирано оружје.