а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истоветен

истоветниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 20133
Што има исти особености со некој или со нешто.
Англиски: identical
Примери:
Овие песни имаат истоветен мотив.
Двата збора имаат истоветно значење.
Изведенки
1. истоветно прил.
Пример: Постапуваше истоветно и со двајцата.
2. истоветност ж.
Пример: Таа истоветност не е случајна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК