а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истовар

(едн.) истоварот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 45074
Симнување товар од некаде.
Англиски: unloading
Примери:
Кога ќе завршеа со истоварот, седнуваа во сенката да се одморат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК