а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истовари

истоварат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16511
1. Симне товар од превозно средство (воз, камион).
Англиски: unload Албански: shkarkoj
Примери:
Ги истоварија вреќите од приколката.
2. (се истовари) Се симне од превозно средство заедно со својот багаж.
Англиски: disembark Албански: zbres, shkarkoj, zbarkoj
Примери:
Се истоварив од возот и со куферот в раце тргнав кон куќата.
Изведенки
1. истовара несв.
истовараат
2. истоварува несв.
истоваруваат
3. истоварање ср.
глаг. им
4. истоварување ср.
глаг. им
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК