а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истобоен

истобојни
Вид збор: Придавка
Што е во една боја.
Англиски: unicoloured
Примери:
Два прста над колена во комбинација со истобојно елече.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК