а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

исткае

исткаат; исткај, исткајте; исткав, исткаа; исткал; исткан; исткаев, исткаеја; исткаел; исткаен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8827
Изработи нешто со ткаење.
Англиски: weave
Примери:
Таа го истка платното за кошула.
Изведенки
1. исткава несв.
исткаваат
2. исткајува несв.
исткајуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК