а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истишти

(се) истиштат
Вид збор: Глагол, свршен
Полека се допече на тивок оган.
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го остави месото да се истишти.