а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истиши

истишат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 49441
1. Испушти воздух од нешто надуено, напумпано.
Англиски: deflate Албански: shfryj
Примери:
Го истиши балонот.
2. (се истиши)Се испушти водух.
Англиски: deflate Албански: shfryhet
Примери:
Гумата се истишила.
Изведенки
истишува несв.
истишуваат