а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

истисне

истиснат; истисни, истиснете; истиснав, истиснаа; истиснал; истиснат; истиснев, истиснеа; истиснел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8330
1. Со туркање или со притисок отстрани нешто или принуди некого да си оди.
Англиски: displace Албански: largoj, zhvendos
Примери:
Ги истиснаа од родните огништа.
2. Заземе нечие место со разни постапки или со подобро работа, поголеми способности и сл.
Англиски: displace Албански: zëvedësoj, zhvendos
Изведенки
1. истиснува несв.
истиснуваат
2. истиснување ср.
глаг. им.